• آفت ملخ

 هنگامی است که رفتار ملخ‌ها به حالت طغیانی درمی‌آید. علت این امر بالا رفتن میزان بارندگی سالیانه پس از یک دوره خشکسالی است که بالا رفتن سروتونیندر مغز ملخ‌ها موجب تحریک تولید مثل بالای آنها می‌شود. این جمعیت برای پیداکردن غذا دست به مهاجرت دسته‌جمعی می‌زنند که با حمله به مزارع زیان‌های زیادی وارد می‌کنند. تشکیل دسته‌های بزرگ ملخ تابعی از شرایط مناسب آب‌وهوایی است و در برخی از سال‌ها و برخی مناطق رخ می‌دهد. علت تشکیل این دسته‌ها و نحوه پیش‌بینی آن هنوز به خوبی روشن نیست.

توری های جلوگیری از حمله ملخ ها

 

• راههای مبارزه با ملخ‌ها
• استفاده از توری های حفاظت در برابر ملخ

با استفاده از این نوع توری ها و پهن کردن آنها بر روی بسترهای کاشت و همینطور اطراف 🌳 درختان، باعث حفاظت آن ها در برابر حمله ی ملخ ها می شوند و هیچ مانعی در برابر جذب نور توسط گیاهان نمی باشند.این توری ها با مشهای متفاوت تولید میشوند که برای این منظور مش 30 درصد پیشنهاد میگردد. نوع بافت این توری ها به گونه ای است که با حالت شبکه ای که دارند مانع نفوذ ملخ ها می شوند ولی همین شبکه ها به راحتی نور را از خود عبور می دهند.

 

• روش‌های مبارزه مکانیکی ملخ

مانندکندن کانال درمسیرمهاجرت پوره‌های ملخ یاخارج کردن کپسول تخم ملخ‌‌ها ازخاک. طعمه پاشی که شامل مخلوط کردن آفتکش با یک ماده مانند کنجاله ذرت یا سبوس گندم و پخش کردن در بین دسته‌های پوره است که البته این روش و روش مکانیکی نیاز به نیروی کار زیادی دارد. در این روش باید احتیاط شود تا دام‌ها از این طعمه‌ها تغذیه نکنند.

 

• روش گردپاشی

که در این روش موادی مانند پودر گچ یا تالک با آفتکش مخلوط شده و بدون نیاز به سمپاش روی ملخ‌ها ریخته می‌شود. البته این روش و طعمه پاشی خیلی کاربرد ندارد.

 

• روش سمپاشی افشانه‌ای

که بهترین روش مبارزه باملخ‌ها درسراسرکشوراست. این روش آفتکش به اندازه ریز در آمده و نیاز به آموزش و نیاز به لباس محافظ دارد ولی روش سریعی است.

 

• روش محلولپاشی

که از ترکیب آب و آفتکش و از سموم با فرمولاسیون امولسیون استفاده می‌شود و برای مساحت‌های هکتار در زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود برای مبارزه با آفاتی مانند ملخ‌ها خیلی مناسب نیست.

 

• محلولپاشی به روش حجم بسیار کم ذرات(ULV)

سم بافرمولاسیون خاصی درکارخانه آماده شده ومعمولا به مقدار 0.5 تا 1 لیتر در هکتار برای مبارزه با ملخ‎‌ها استفاده می‌شود. سم با آب یا سم دیگری رقیق نمی‌شود و توسط سم پاش‌های خاصی به ذرات خیلی ریز(50 تا 10 میکرو متر) تبدیل می‌شود.

برای اینکه این ذرات خیلی بخار نشوند فرمولاسیون ULV بر مبنای روغن است و اگر سرعت باد حداکثر بین 2 تا 10 متر بر ثانیه باشد مناسب است. معمولا برای حمل مخزن سم پاش در مساحت‌های 15 هکتار حمل دستی و 100 هکتار از ماشین و بیش از 5000  هکتار از هواپیما استفاده می‌شود.

 

• زمان مبارزه با ملخ‌ها

زمانی که پوره‌ها بین سنین 3 تا 5 هستند، ملخ‌های بالغ قبل از تخم ریزی، ملخ‌ها در زیستگاه اصلی قبل از مهاجرت، در نزدیکی میزبان، تراکم جمعیت به حد زیان برسد. تراکم پوره در متر مربع بیش از 13 باشد یا تعداد ملخ بالدار بیش از 25 باشد مبارزه شروع می‌شود.


 

• سموم مورد استفاده برای از بین بردن ملخ‌ها

•فنيتروتيون (سوميتون) بصورت امولسيون 50 % به نسبت يك ليتر در هكتار.
•فنيتروتيونومالاتيون ULV 96 %به نسبت نيم ليتر در هكتار (بوسيله سمپاشي يو ال ويی پاش)
•مالاتيون 57 %به نسبت 7/0 ليتر در هكتار بصورت محلول پاشي روي پوره هاي سنين پائين با تراكم كم. چنانچه تراكم زياد باشد حداكثر 5/1 ليتر در هكتار مصرف مي‌گردد.
•كارباريل يا سوين 85 % بصورت طعمه مسموم به نسبت 5 كيلو سم و 100 كيلو سبوس براي 4 هكتار (حدود 25 كيلو طعمه در هكتار) و بصورت محلول پاشي نيز 3 كيلو در هكتار مصرف مي‌گردد.
•ديفلوبنزورون ULV 45 %با نام تجارتي ديميلين به ميزان 250-200 سي سي در هكتار مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.
•دلتامترين 25/1 %ULV به ميزان نيم ليتر در هكتار استفاده مي شود.
 

• مضرات مبارزه سمپاشی شیمیایی:

استفاده از سموم شیمیایی باعث جمع آوری و اثرگذاری این سموم در بافت گیاهان می شود و در نتیجه استفاده از آن گیاهان توسط انسان یا حتی حیوان ها باعث در خطر افتادن سلامتی آن ها می شود.
این سموم با بارندگی شسته می شود و به خاک بستر انتقال می یابد که همین انتقال سموم به خاک، باعث افزایش آلودگی خاک و در نتیجه آن آلودگی محیط زیست و حتی زندگی جاندارانی که در خاک زندگی می کنند و یا حتی حیاتشان مرتبط با خاک است را نیز به خطر می اندازد.
بارندگی و آبیاری گیاهان باعث نفوذ آب به منابع آب های زیرزمینی می شود و سبب آلودگی هرچه بیشتر منابع آبهای زیرزمینی نیز می گردد.
به کاربردن توری های مخصوص حفاظت در برابر ملخ ها، تمامی مضرات استفاده از آفات شیمیایی را از بین می برد و گیاهان به حالت طبیعی خود بدون کمترین آسیب رشد خواهند کرد. تمامی این توری ها با استانداردهای مخصوص تولید می شوند که در برابر اشعات یووی خورشید نیز مقاومت لازم را دارند و همینطور حداکثر نورلازم برای رشد گیاهان را نیز در اختیار آن ها قرار می دهند و مانعی در برابر جذب رطوبت توسط گیاهان نیستند.

 

منبع:

www.exirsaz.com

https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Locust&oldid=678222718

http://emdadkeshavarz.com/

 

 

 

Разнообразие текстур

 

Anti Bird Net

Fence Net

Shade Net 80%

Shade Net 60%

Shade Net 50%

обзор

Производственная компания "Эксир Сазе Шомал" как крупнейший и наиболее профессиональный производитель пластиковых сеток методом кольцевого плетения ткани, начала свою деятельность в Иране в 1381(2002)   году. В 1393(2014) году, с целью развития новой отрасли, в стране была создана производственная компания "Полимер Бафте Бабол" . Теперь эти две компании с квалифицированным персоналом и двадцатилетним опытом управления сотрудничают вместе, и не только полностью обеспечивают страну данным продуктом, но и экспортируют (как напрямую, так и через посредников) в страны Центральной Азии, Европы и Америки, и в этой области конкурируют с международными компаниями. Ассортимент продукции, изначально представлявший все виды упаковочных мешков, был расширен как качественно, так и количественно. Сейчас продукция включает в себя затеняющие сетки, сетки для строительной безопасности, сетки-заборы, сетки для сбора урожая,  ветрозащитные и противоградовые сетки, сетки от птиц, сетки "Меш" и другие изделия.

Связаться с Нами

Template Design:Websazan