جمع آوری توت سفید

تاریخ ورود توت سفید به ایران به نظر می رسد در دوران هخامنشیان و در زمان جمشید بوده است. اصولاً 🌳 درخت توت در هیچ یک از نقاط ایران به صورت بومی وجود نداشته است و تنها منطقه ای که در حال حاضر توت به طور نیمه طبیعی انتشار پیدا می کند، جنگل های خزر می باشد.
انواع توت های سفید ایران گروه بندی نشده اند و همه به نام توت خوانده می شوند. از لحاظ فرم و شکل ظاهری می توان آنها را به میوه های کوتاه قد و بلند قد تقسیم کرد مثلاً توت های سفید اطراف بیرجند کلفت و بلند قد هستند.در زابل، توت هایی به نام توت هندی وجود دارد که میوه های آن نسبتاً نازک(به نازکی انگشت کوچک دست) ولی بسیار دراز به طول ۵ تا ۶ سانتی متر با مزه های بسیار شیرین هستند. توت سفید هم به صورت خام و هم به صورت خشک شده استفاده می شود.

 

برداشت

توت به صورت خام یا خشک شده مصرف می شود. 🌳 درخت توت درسال پنجم شروع به میوه دادن می کند و معمولاً از سال هشتم یا نهم به حداکثر میوه دهی خود می رسد و مدتها در این سطح باقی می ماند زمان برداشت محصول هنگامی است که میوه ها از حالت سبزی بیرون آمده مثل شیشه براق می شوند.
اغلب همه میوه ها با هم نمی رسند لذا باید آنرا در چند نوبت چید برای چیدن چادر روی زمین در سایه انداز 🌳 درخت پهن کرده و درخت را اگر تنومند نباشد با دست تکان داده تا میوه های رسیده از شاخه ها جدا شده روی چادر بریزند میوه توت سریعاً باید مصرف شود چون در سردخانه بیش از ۲ تا ۳ روز قابل نگهداری نیست و اگر بخواهند خشک کنند فوری باید در آفتاب پهن شود تا مقدار زیادی از آبش را از دست بدهد .
میوه خشک شده را بیش از یکی دو سال هم می توان نگهداری نمود.

زمان برداشت میوه توت، با شرایط جوی مناطق مختلف تغییر کرده و از نیمه دوم خرداد تا اوایل مرداد ماه است. در مناطق گرم زودتر و در مناطق سرد میوه ها را دیرتر می چینند.

اما لوازم توت گیری شامل توری جمع آوری محصول، چادر توت ، سرتاس و جعبه توت می باشد .

توری جمع آوری محصول:

 

توری جمع آوری توت سفید

 

این توری ها که ازجنس پلی اتیلن هستند که در زیر درختان و بالاتر از سطح زمین نصب می شوند و باعث تسریع در جمع آوری محصولات، صرفه جویی در نیروی کار، جمع آوری بهداشتی محصول، کاهش ضایعات و افزایش کمی و کیفی محصول و افزایش قیمت به واسطه ارتقا کیفیت محصول می شوند. این توری ها به دلیل داشتن مواد آنتی یووی در برابر اشعه 🌞 خورشید نیز مقاوم هستند و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه هستند و توری 30 درصد مناسبترین توری برای این کار می باشد.

چادر توت تشکیل شده است از یک چادر که قبلا پارچه متقال بود و در حال حاضر از نوع پلاستیک است(از جنس گونی های پلاستیکی مانند گونی شکر) به ابعاد تغریبا ۴در ۵ متر که در دوسر این چادر مولک یا جای قرار گرفتن چوب چادر توت دوخته شده است .

سرتاس ها قبلامانند بشقاب گرد ولی کمی بزرگتر بود و جنس آن از حلبی بود ولی در حال حاضر سرتاس توت همان سر تاس مغازه دارها می باشد با سایز بزرگ که جنس آن استیل یا حلبی است .

جعبه توت که ازچوب ( تخته )درست شده است در قدیم خیلی کوچک بود که تقریبا ۲ کیلو یی و ۴ کیلویی بود ولی در حال حاضر جعبه ها بزرگتر می باشد به طوری که تقریبا ۱۰ کیلو توت در آن جا می گیرد .

 

چگونگی انجام توت گیری :

 

توری جمع آوری توت سفید

 

نفر سوم بالای 🌳 درخت می رود و دونفر پای درخت سر چادر توت را گرفته و در زیر شاخه ای که نفر سوم روی آن قرار دارد می ایستند و نفر سوم برای گرا گیری شاخه را تکان می دهد . تا توت آن شاخه به داخل چادر بریزد .با اولین لگد که به هرشاخه زده می شود بیشترین توت های رسیده ازشاخه جدا و داخل چادر فرود می آید. هر شاخه که تمام می شود نفری که بالای درخت است فرمان می دهد که چادر گیرها به سمت چپ بچرخند یا راست و معمولا بعد از تکاندادن یک شاخه چادر را زمین می گذارن و توت داخل آن را با سرتاس گرفته و داخل جعبه خالی می کنند که این از وظایف دو نفر چادر بگیرها یا نفر چهارم است . و هر🌳 درخت که کاملا تکانداده شود فرد از درخت پایین آمده به بالای درخت دیگر می رود . هر درخت را باید یک روز در میان توتش را تکان داد و گرنه توت آن بیش از حد رسیده و هنگام توت گیری توت ها دانه دانه یا حبه می شود یا وا می رود.

همانطور که مستحضرید باتوجه به سختی ها و مشکلات در استفاده از چادر برای جمع آوری محصول، استفاده از توری های پلی اتیلنی هم از لحاظ اقتصادی و نیروی انسانی بسیار مقرون به صرفه است.

منبع: IMOZ- اکسیرساز شمال

Exirsaz.com

کلمات کلیدی: توت-برداشت توت- توت سفید- توری جمع آوری توت

 

Разнообразие текстур

 

Anti Bird Net

Fence Net

Shade Net 80%

Shade Net 60%

Shade Net 50%

обзор

Производственная компания "Эксир Сазе Шомал" как крупнейший и наиболее профессиональный производитель пластиковых сеток методом кольцевого плетения ткани, начала свою деятельность в Иране в 1381(2002)   году. В 1393(2014) году, с целью развития новой отрасли, в стране была создана производственная компания "Полимер Бафте Бабол" . Теперь эти две компании с квалифицированным персоналом и двадцатилетним опытом управления сотрудничают вместе, и не только полностью обеспечивают страну данным продуктом, но и экспортируют (как напрямую, так и через посредников) в страны Центральной Азии, Европы и Америки, и в этой области конкурируют с международными компаниями. Ассортимент продукции, изначально представлявший все виды упаковочных мешков, был расширен как качественно, так и количественно. Сейчас продукция включает в себя затеняющие сетки, сетки для строительной безопасности, сетки-заборы, сетки для сбора урожая,  ветрозащитные и противоградовые сетки, сетки от птиц, сетки "Меш" и другие изделия.

Связаться с Нами

Template Design:Websazan